Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pozycje jogi dla początkujących \

Podstawowe figury – nazwy i opisy

Pojęcie asana oznacza matę do jogi, a także specjalną pozycję, dzięki której wzmacnia i rozciąga się mięśnie, a jednocześnie osiąga równowagę wewnętrzną. Kiedy zaczyna się uczyć jogi należy zapoznać się z podstawowymi asanami.

Figury w jodze nie są ani trochę przypadkowe. Wykonując je w prawidłowy sposób pozwalamy przepływać energii i w związku z tym czujemy ich dobroczynny wpływ na wszystkie sfery – cielesną, umysłową i duchową. Ćwiczenie jogi jest więc dobre dla naszej kondycji, spokoju, uporządkowania myśli oraz emocji. Oto przykłady pozycji, które można zalecić każdej początkującej osobie, w tle można pościć muzykę do jogi:

Tadasana – stoimy prosto dociskając stopy do podłoża, ręce składamy na wysokości splotu słonecznego, napinamy mięśnie brzucha, pośladków i nóg. W tej pozycji należy wykonać przynajmniej 5 wdechów i wydechów w trzech powtórzeniach. Asana ta wycisza oraz relaksuje. Często zaczyna się nią lub kończy inne pozycje.

Wirabhadrasana I – do tej pozycji łatwo przejść z poprzedniej figury. Wygląda w ten sposób, że jedną nogą robi się wykrok, druga zostaje cofnięta, a ręce prostujemy i składamy wysoko nad głową. Działa jednocześnie na mięśnie brzucha, karku, pleców, bioder, pośladków, nóg – wzmacnia i odpręża.

Adho mukha Dandasana – to asana przypominająca pompki, natomiast pozostaje się cały czas na wyprostowanych rękach, co bardzo je wzmacnia, podobnie jak barki, plecy i nogi. Należy pozostać w tej pozycji przez kilka sekund i można przejść do następnej.

Adho mukha śwanasana – oznacza psa z głową w dół, ciało tworzy jakby odwróconą literę „V”, głowa, palce nóg i wewnętrzna strona dłoni dotykają podłoża. Należy pozostać w ten sposób przez 20 oddechów i wrócić do asany wyjściowej Tadasana. Pozycja wzmacniająca ramiona, plecy i nogi.

Urdhwa mukha śwanasana – oznacza psa z głową w górę. Opierając się na dłoniach prostujemy ciało od pasa w górę, nogi są ułożone równolegle do podłoża i oparte na palcach. Należy wykonać przynajmniej 5 oddechów i położyć się na brzuchu.

Adho mukha – ciężar ciała spoczywa na klatce piersiowej i ramionach, kolana i palce stóp opierają się o podłoże, napinamy pośladki i uda.

Wirabhadrasana II – to jakby szeroki przyklęk na jednym kolanie, który jednak pozwala wzmocnić jednocześnie mięśnie prawie wszystkich partii ciała.

Padangusthasana -polega na dotknięciu palców stóp i jednoczesnym prostowaniu nóg oraz pleców. Po kilku oddechach wracamy do asany Tadasana.